Řízení o zrušení rozhodčího nálezu
Rozhodčí řízení vedené u Rozhodčího soudu je jednoinstanční, pokud se strany v rozhodčí smlouvě nedohodnou na možnosti přezkumu rozhodčího nálezu jinými rozhodci [(§ 1 odst. 4 Řádu Rozhodčího soudu (dále jen „Řád“) ve spojení s § 27 zákona č. 216/1994 Sb., o rozhodčím řízení a o výkonu rozhodčích nálezů (dále jen „ZRŘ“)]. Rozhodčí nález je tedy konečný a závazný, nelze proti němu podat odvolání ani jiný opravný prostředek.
Právní řád, konkrétně § 31 a násl. ZRŘ, však upravuje možnost zrušení rozhodčího nálezu obecným soudem za podmínek uvedených v těchto ustanoveních. Rozhodčí nález je možné zrušit pouze ze zákonem předvídaných důvodů, které mají původ v procesních vadách (např. nebyla dána pravomoc Rozhodčího soudu, spor rozhodoval vyloučený rozhodce, stranám nebylo poskytnuto v řízení rovné postavení). Obecný soud není oprávněn rozhodčí nález přezkoumávat věcně, tedy z hlediska správnosti hodnocení provedených důkazů, správnosti skutkových zjištění a následného právního posouzení věci (srov. např. usnesení Nejvyššího soudu ze dne 5. 4. 2017, sp. zn. 23 Cdo 5360/2016).
V případě, že je rozhodčí nález napaden návrhem na jeho zrušení, má účastník řízení před obecným soudem povinnost informovat Rozhodčí soud o vedení tohoto řízení a zaslat Rozhodčímu soudu návrh na zrušení rozhodčího nálezu, případně další podání (§ 1 odst. 5 Řádu).
Rozhodčí soud není účastníkem řízení o zrušení rozhodčího nálezu; stranami řízení o zrušení rozhodčího nálezu jsou původní strany rozhodčího řízení (srov. rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 23. 8. 2016, sp. zn. 23 Cdo 5761/2015).
Rozhodčí soud není bez dalšího informován obecným soudem o vedení řízení o zrušení rozhodčího nálezu. Rozhodčí soud je často obecnými soudy v této souvislosti kontaktován až v případě, že obecný soud vyžaduje od Rozhodčího soudu spisovou dokumentaci z příslušného sporu. V takovém případě Rozhodčí soud vždy postupuje v souladu se svou povinností mlčenlivosti zakotvenou § 6 ZRŘ a žádá všechny účastníky rozhodčího řízení o vyjádření ne/souhlasu s poskytnutím spisové dokumentace obecnému soudu. V případě, že účastník řízení vyjádří nesouhlas s poskytnutím spisové dokumentace obecnému soudu, případně se k žádosti Rozhodčího soudu nevyjádří, Rozhodčí soud spisovou dokumentaci do řízení o zrušení rozhodčího nálezu neposkytne. Rozhodčí soud může být povinnosti mlčenlivosti dále zproštěn předsedou příslušného okresního soudu, a to i přes nesouhlas stran rozhodčího řízení; jedná se však o zcela výjimečné případy.
Dojde-li ke zrušení rozhodčího nálezu, může účastník rozhodčího řízení podat návrh na pokračování v řízení do 30 dnů od nabytí právní moci rozhodnutí soudu, jímž došlo ke zrušení rozhodčího nálezu (návrh na pokračování v řízení podaný po této lhůtě se považuje za novou žalobu v souladu s § 1 odst. 6 Řádu). Zákon o rozhodčím řízení pak stanoví, že je-li návrh na pokračování v rozhodčím řízení podání po této lhůtě, nebudou zachovány účinky původní žaloby – tedy hrozí promlčení či prekluze nároků uplatněných v původní žalobě (§ 16 odst. 2 ZRŘ). Spor projednají v rámci pokračování v řízení rozhodci zúčastnění na původním projednání sporu s výjimkou případů stanovených zákonem (§ 34 odst. 2 ZRŘ).
Na základě praxe Rozhodčího soudu je možné konstatovat, že Rozhodčí soud je ročně informován o desítkách řízení o zrušení rozhodčího nálezu. Ke zrušení rozhodčích nálezů za poslední roky však dochází zřídkakdy. Ze sporů zahájených v letech 2023-2024 (přes 1000 sporů) Rozhodčí soud neeviduje v současnosti žádný spor, v rámci kterého by byl zrušen rozhodčí nález. Ze sporů zahájených v letech 2020-2022 (přes 1500 sporů) Rozhodčí soud eviduje čtyři spory, v rámci kterých byl zrušen rozhodčí nález. V letech 2020-2024 byl podle údajů dostupných Rozhodčímu soudu zrušen rozhodčí nález pouze v cca 0,16 % všech sporů zahájených u Rozhodčího soudu v příslušném časovém období.
(Pozn.: Rozhodčí soud však nemůže vyloučit, že došlo ke zrušení rozhodčího nálezu, avšak Rozhodčí soud se o této skutečnosti nedozvěděl, když žádný z účastníků nepožádal o pokračování v řízení).
Rozhodčí soud zpracoval přehled relevantní judikatury k řízení o zrušení rozhodčího nálezu, který je dostupný zde. Jedná se o judikaturu, která se vztahuje k řízení o zrušení rozhodčího nálezu obecně (nikoli pouze o judikaturu k rozhodčím nálezům Rozhodčího soudu).
FAQ
-
Kdy se lze obrátit na Rozhodčí soud?
-
Jakou výhodu má řízení před Rozhodčím soudem oproti řízení před soudem státním?
-
Musí být rozhodčí doložka sjednána písemně?